Laden...

Celstraffen voor wapenhandel en deelname criminele organisatie

Dit is een afdruk van een pagina op Rechtspraak.nl. Kijk voor de meest actuele informatie op Rechtspraak.nl (http://www.rechtspraak.nl). Deze pagina is geprint op 01-01-1970.

Skip Navigation LinksRechtbank Rotterdam > Nieuws > Celstraffen voor wapenhandel en deelname criminele organisatie
Rotterdam, 28 november 2025

De rechtbank in Rotterdam heeft vandaag uitspraak gedaan in een strafzaak tegen tien verdachten. Twee verdachten zijn veroordeeld voor bedrijfsmatige illegale handel in wapens, een van hen ook voor bezit van drugs. Zij krijgen straffen van 36 maanden (een 27-jarige man uit Raalte)  en 42 maanden (een 26-jarige man uit Zwolle) cel. In beide gevallen met een voorwaardelijk deel van 12 maanden.

Terroristische dan wel criminele organisatie kerngroep CLNE/Volksraad

Vijf verdachten zouden hebben deelgenomen aan een terroristische organisatie Common Law Nederland Earth (CLNE)/Volksraad. Een terroristisch oogmerk vindt de rechtbank niet bewezen.

De rechtbank vindt de kerngroep van CLNE/Volksraad wel een criminele organisatie..

De twee  oprichters van de criminele organisatie worden veroordeeld tot celstraffen. Een 67-jarige vrouw uit Voorburg krijgt 365 dagen opgelegd waarvan 190 voorwaardelijk. En een taakstraf van 120 uur. Een 56-jarige man uit Zwaag krijgt een celstraf van 16 maanden waarvan 4 voorwaardelijk. Hij wordt ook veroordeeld voor wapenbezit.

Drie andere verdachten worden vrijgesproken van deelneming aan deze organisatie.


Gedachtegoed Common Law

Uit  documenten en een video blijkt dat Common Law zich keert tegen de huidige overheid en een samenleving beoogt waarin mensen in kleinere verbanden beslissingen nemen en recht spreken. Binnen deze samenleving is een rol weggelegd voor bewapende sheriffs die zorgen voor opsporing en handhaving, arrestaties en het bestrijden van de vijanden van het volk. 

Conclusie ten aanzien van organisatie CLNE

Common Law gedachtegoed wordt binnen CLNE aangehangen. Naar het oordeel van de rechtbank was binnen CLNE een kerngroep actief met een taak/rolverdeling en een zekere duurzaamheid tussen meerdere personen. Dat er geen sprake was van een duidelijke hiërarchie binnen de CLNE kerngroep, doet niet af aan het feit dat er sprake was van een (horizontale) organisatiestructuur. De kerngroep wordt aangemerkt als een organisatie.

Conclusie ten aanzien van oogmerk van de kerngroep CLNE

Door de 67-jarige vrouw uit Voorburg en de 56-jarige man uit Zwaag wordt in een  video op YouTube opgeroepen de huidige regering omver te werpen en met dat doel met veel mensen gezagsdragers te arresteren en te berechten. Er wordt daarmee opgeruid tot een terroristisch misdrijf namelijk wederrechtelijke vrijheidsberoving met een terroristisch oogmerk.

De bedoeling van kennisgevingen die zijn verspreid en uitgereikt is dat ambtenaren (vertegenwoordigers van de huidige overheid) hun werk niet meer uitvoeren naar geldend recht, maar naar de bepalingen van Common Law. Er is sprake van ambtsdwang en dwang. Dat de uitgereikte kennisgevingen niet hebben geleid tot het beoogde doel, doet aan het oogmerk niets af.

Gelet op het voorgaande is de rechtbank van oordeel dat de kerngroep CLNE/Volksraad een criminele organisatie is. Niet blijkt dat met de naamswijziging ook het doel van deze organisatie is gewijzigd. Daarom wordt ook de kerngroep van Volksraad als criminele organisatie aangemerkt.


Operatie Enduring Freedom

'Operatie Enduring Freedom' is een project van de 60-jarige verdachte uit Oirsbeek. Dit project omvat een plan voor burgers om noodhulp te organiseren in tijden van chaos. Die kan zijn ontstaan als gevolg van uitval van essentiële infrastructuur of door handelen van de overheid. De essentie van het plan is een landelijk communicatienetwerk.

Één van de situaties waarin het plan in werking kan treden is als er sprake is van een situatie waarin burgerarresten noodzakelijk zijn. In het plan zelf wordt dit niet verder uitgelegd. Wel wordt in het plan aangegeven dat het communicatienetwerk er is ten behoeve van onder meer hit and run acties en burgerlijk arrest. Verdachte heeft lezingen over dit plan gegeven. In de presentaties die hij voor deze lezingen heeft gemaakt worden beelden getoond van anti-overheidssentimenten en wordt gesproken over verzet. In de presentaties wordt geen uitleg gegeven over het uitvoeren van burger arresten of hit and run acties. Onbekend is gebleven wat verdachte tijdens de lezingen heeft verteld.

Hoewel het plan en de presentaties de indruk wekken dat het communicatienetwerk ook gebruikt kan worden bij acties om de overheid omver te werpen en de maatschappij te veranderen, wordt dit niet expliciet gemaakt. De nadruk wordt -op papier- vooral gelegd bij het verlenen van hulp in noodsituaties.

De rechtbank kan dan ook niet vaststellen dat Operatie Enduring Freedom en aanverwante documenten bedoeld is om terroristische daden te ondersteunen.

De 60-jarige verdachte uit Oirsbeek wordt vrijgesproken. 


Wapenbezit en vuurwerk

Drie verdachten worden veroordeeld voor het bezit van vuurwapens en krijgen celstraffen van 16 maanden (52-jarige man uit Deventer), 18 maanden (67-jarige man uit Schalkhaar) en 24 maanden (46-jarige man uit Deventer).

Zij worden vrijgesproken van deelneming aan een terroristische organisatie De Deventer Denktank (DDDT). Niet bewezen kan worden dat DDDT het oogmerk had op het plegen van terroristische misdrijven. 


Vrijspraak

Een 60 jarige vrouw en een 63-jarige man uit Geesteren  worden vrijgesproken van deelneming aan een terroristische dan wel criminele organisatie kerngroep CLNE en Sapientes ab Orientes. Niet bewezen is dat deze laatste organisatie (terroristische) misdrijven wilde plegen. De man moet wel een taakstraf van 120 uur uitvoeren voor het bezit van illegaal vuurwerk.

Uitspraken