Vanwege MKZ zijn in 2001 honderdduizenden dieren preventief geruimd. Een groot aantal veehouders heeft zich in langslepende procedures tegen de ruimingen verzet.
Die procedures eindigden met de uitspraak van 7 januari 2020 (
ECLI:NL:CBB:2020:1), waarin het CBb de lab-uitslagen als juist aanvaardde. Later besliste de minister nog in deze vergeten zaak waarin het CBb al op 22 januari 2009 (
ECLI:NL:CBB:2009:BH2722) de minister opdroeg een nieuwe beslissing te nemen.
Volgens het CBb mag de minister aannemen dat een positief op MKZ getest monster afkomstig was van een kalf op een ander besmet bedrijf in de buurt van zijn bedrijf.
De op de zitting voor het eerst geuite twijfel aan de lab-uitslagen is te laat en daarmee houdt het CBb geen rekening. De minister kon zich dus op de lab-uitslag van het positief geteste monster blijven beroepen.