De rechtbank oordeelt dat de verdachte met een te hoge snelheid en met te veel alcohol op de bebouwde kom is binnengereden en over de verkeersdrempel is gegaan. Daarmee is hij schuldig aan het veroorzaken van het ongeval. Schuld in verkeersongevallen kan bestaan in verschillende gradaties. De rechtbank oordeelt dat hier geen sprake is van de meest ernstige vorm van schuld, roekeloos rijgedrag. De verdachte heeft weliswaar verkeersregels overtreden, maar niet zodanig dat kan worden gesproken van roekeloosheid. Zo reed hij met een snelheid die was toegestaan kort voordat hij de bebouwde kom binnenging en de drempel naderde.
Wel is er sprake van zeer onvoorzichtig en onoplettend rijdgedrag. De verdachte reed te hard. Bovendien was hij onder invloed van een grote hoeveelheid alcohol. De hoeveelheid alcohol in het bloed van de verdachte betrof 1,27 milligram per millimeter bloed. Deze hoeveelheid is meer dan tweeënhalf keer de grenswaarde van 0,5 milligram per millimeter bloed.
Bij het bepalen van de straf weegt de rechtbank mee dat de verdachte met psychische problemen kampt als gevolg van het ongeval. Hij zal moeten leven met de gevolgen van zijn onverantwoordelijke gedrag. Hij drinkt niet meer en heeft via een brief aan de familie en tijdens de zitting tot uitdrukking gebracht hoe verschrikkelijk hij het vindt dat zijn vriend is overleden en dat hij spijt heeft. De rechtbank is zich ervan bewust dat het verdriet van de nabestaanden daarmee niet kan worden gecompenseerd. Wel ziet de rechtbank de verantwoordelijkheid die de verdachte wil nemen als positief.