Erfverpachter heeft alleen aanspraak op fosfaatrechten als erfpacht lijkt op pacht

Fosfaatrechten en pacht
Rundveehouders hebben fosfaatrechten gekregen voor het rundvee dat zij op 2 juli 2015 hielden. Fosfaatrechten zijn verhandelbaar en geld waard. Als een agrariër met fosfaatrechten op die datum een pachtovereenkomst had voor een hoeve, een specifiek voor de melkveehouderij ingericht gebouw of meer dan 15 hectare land moet hij bij het einde van de pacht zijn fosfaatrechten overdragen aan de verpachter. De verpachter moet dan de helft van de waarde van die fosfaatrechten aan de pachter betalen.
Fosfaatrechten en erfpacht
Sommige agrariërs gebruiken land van anderen niet op grond van een pachtovereenkomst, maar op grond van een recht van erfpacht. Aan het hof Arnhem-Leeuwarden is de vraag voorgelegd of dan dezelfde regels over fosfaatrechten gelden als voor een pachtovereenkomst. Volgens het hof is dat niet zo. Dat is alleen anders als de voorwaarden van het erfpachtrecht niet materieel gunstiger zijn voor een erfverpachter dan de voorwaarden die zouden gelden bij een reguliere pachtovereenkomst of een geliberaliseerde pachtovereenkomst van 12 jaar of langer. De pachtprijzen voor dergelijke pachtovereenkomsten zijn (streng) gereguleerd. De bedongen vergoeding van het erfpachtrecht mogen niet hoger zijn dan deze gereguleerde vergoedingen.
Erfpachtrechten van korter dan 25 jaar of met een onbepaalde duur vallen op grond van de wet (artikel 7:399d BW) al onder de dwingendrechtelijke regels voor pachtovereenkomsten. Daarvoor gelden de regels over overdracht van fosfaatrechten dus ook. Voor andere erfpachtrechten moet de erfverpachter aantonen dat de voorwaarden van het erfpachtrecht niet gunstiger zijn.