Even voorstellen: senior juridisch adviseur handelsrecht Miranda Boon
In nieuwsprogramma’s op tv zie je geregeld een persoon in toga uitspraak doen in een rechtszaak. Wat is er allemaal voor nodig om tot een uitspraak te komen? Wie werken er aan mee om dit mogelijk te maken? Het gerechtshofGerecht dat zaken in hoger beroep behandelt. Nederland kent vier gerechtshoven. Den Haag behandelt straf-, handels-, familie- en belastingzaken in hoger beroepHet opnieuw behandelen van een zaak door een hogere rechter.. Hoger beroep houdt in dat als je het niet eens bent met een uitspraak van de rechtbank in jouw zaak, je naar het hof kunt om een nieuwe beoordeling te vragen.
In deze rubriek vertelt telkens een andere professional over zijn of haar werk bij ons hof. Zo geven we een inkijk achter de schermen. Vandaag is Miranda Boon, senior juridisch adviseur handelsrecht, aan het woord.

'Voor mij is één van de uitdagingen in mijn baan om de beslissing die de rechters nemen helder te verwoorden in een uitspraak. Schrijven is een kunst,' vertelt Miranda Boon. Ze is juridisch adviseur bij de teams handelsrecht van het Haagse gerechtshof.
Studie en loopbaan
Vanuit belangstelling voor strafrecht startte Miranda haar studie Nederlands recht aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Daar werd ze al snel meer gegrepen door het privaatrechtRecht dat betrekking heeft op geschillen tussen burgers onderling, tussen bedrijven onderling of burgers en bedrijven. Het civiel recht wordt ook burgerlijk recht of privaatrecht genoemd. en ze studeerde dan ook in een privaatrechtelijke en bedrijfsjuridische richting af. Haar focus lag op vervoersrecht. Er volgden stages bij de vervoerkamer (van de voorloper) van de Autoriteit Consument & Markt en twee advocatenkantoren. Als advocaat-stagiair bij een kantoor in Rotterdam hield ze zich bezig met handel en transport. Na afronding van de opleiding tot advocaat ging ze bij het wetenschappelijk bureau van de Hoge Raad werken. Miranda legt uit: 'Ik wilde niet altijd één standpunt verdedigen. Ik hou er meer van om meerdere belangen af te wegen en vind juridisch uitpluiswerk boeiend. Dat laatste kan goed bij de Hoge Raad.' Bij de Hoge Raad werkte ze ook in de civiele hoek. Bij haar daarop volgende functie als juridisch adviseur bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven ging ze zich meer met bestuursrecht bezighouden. Veel landbouwzaken, maar ook taxivervoer kwam voorbij. Vervolgens werkte ze als juridisch adviseur bij de Haagse rechtbank en deed ze ervaring op met zaken op het gebied van Intellectueel Eigendom. In november 2018 kwam Miranda het Haagse hof versterken.
Zittingen
Als juridisch adviseur bereidt Miranda zittingen voor, wat veelal juridisch inhoudelijk werk is. Ze is bij de behandeling van de zaak als griffierPersoon die de rechter op de zitting ondersteunt en een verslag maakt van de zitting. op zitting aanwezig, waar ze ook een proces-verbaal1. Schriftelijk verslag van hetgeen op rechtszittingen aan de orde is gekomen; 2. Officieel schriftelijk verslag van politieambtenaren met feiten die ze hebben waargenomen en met een verklaring die ze hebben opgetekend uit de mond van een verdachte of getuige. van opmaakt. Vervolgens sluit ze mee aan in de raadkamer en schrijft daarna meestal het eerste concept van een uitspraak. Ze vertelt: 'De zittingen zijn interessant om mee te maken. De dynamiek van een zitting miste ik in mijn functie bij de Hoge Raad. Ik zie nu de raadsheren aan het werk in de zittingszaal. Vervolgens is het boeiend om tot een goed geschreven uitspraak te komen. Mijn werk daarin bestaat voor een groot deel uit schrijfwerk. De werkdagen zien er telkens anders uit. Er zijn veel dagen dat ik lekker aan het schrijven ben, maar op andere momenten ben ik volop van alles aan het organiseren.'
Grote zaken
Miranda werkt als juridisch adviseur aan uiteenlopende zaken. Ze maakt zich onderwerpen snel eigen. De grote zaken zijn haar het meeste bijgebleven. ‘Zo was de zaak tussen Shell en Milieudefensie groot, met meerdere zittingsdagen en veel belangstelling van zowel het publiek als de pers,’ vertelt Miranda. ‘Een goed voorbeeld van een zaak waarvoor veel geregeld moest worden, meestal in samenwerking met de persvoorlichting, de beveiliging en de bodedienst. Zo hebben we bijvoorbeeld geregeld dat de uitspraak, op de dag dat deze werd gedaan, vóór de opening van de beurs kon plaatsvinden. Ook zorgden we dat steeds zoveel mogelijk belangstellenden de zaak konden bijwonen.’
Coördinerende taken
Naast haar rol in de behandeling van verschillende handelszaken heeft Miranda ook een aantal coördinerende taken waarbij ze nauw samenwerkt met de teamvoorzitter, de leidinggevende van één van de twee teams handelsrecht van het hof. Zo is ze medeverantwoordelijk voor het beheer van kastzaken. Dat zijn zaken waarin na het wisselen van de schriftelijke stukken geen mondelinge behandeling door drie raadsheren wordt gehouden. Daarbij houdt ze in de gaten of partijen niet te lang op een uitspraak moeten wachten. Ook is ze bijvoorbeeld betrokken bij de afhandeling van spoedeisende zaken of zaken die worden aangespannen omdat een partij wil dat een arbitraal vonnisEen uitspraak in een procedure die begint met een dagvaarding. wordt vernietigd of in Nederland ten uitvoer wordt gelegd. ‘Dat zijn vaak ook interessante zaken om bij betrokken te zijn, vanwege de internationale aspecten,’ zegt Miranda.
Lees ook de interviews met andere collega's in onze rubriek 'Even voorstellen'.