Den Haag|

Gevangenisstraf en tbs voor man die zijn partner heeft vermoord

Het gerechtshof Den Haag heeft vandaag in hoger beroep een 36-jarige man veroordeeld voor moord op zijn toenmalige partner. Het hof legt hem een gevangenisstraf van 17 jaar en 6 maanden en de maatregel tbs met dwangverpleging op.

De verdachteIemand over wie aanwijzingen bestaan dat hij mogelijk een strafbaar feit heeft gepleegd. De wet spreekt over "een redelijk vermoeden van schuld". Een verdachte wordt pas dader genoemd nadat hij is veroordeeld. heeft op 18 januari 2022 in Rotterdam zijn toenmalige partner met meerdere messteken om het leven gebracht. Zijn destijds 3-jarige dochter en 13-jarige stiefzoon waren hierbij aanwezig.

Geen doodslag maar moord

Anders dan het Openbaar MinisterieValt onder het ministerie van Justitie. Geeft leiding aan het opsporingsonderzoek van de politie en vervolgt de verdachten. en de verdediging van de verdachte, is het hof van oordeel dat het geen doodslag betrof, maar moord. Het slachtoffer had in de periode voorafgaand aan de gebeurtenissen tegen de verdachte gezegd dat zij de relatie met hem wilde beëindigen. De verdachte heeft haar toen meerdere keren gezegd dat hij haar zou doodmaken wanneer zij de relatie daadwerkelijk zou beëindigen. Het hof is van oordeel dat de verdachte op 18 januari 2022 niet heeft gehandeld in een ogenblikkelijke gemoedsopwelling. Hij heeft gehandeld in lijn met zijn eerder genomen besluit om het slachtoffer van het leven te beroven wanneer zij de relatie met hem zou beëindigen.
Ook de rechtbankRechtsprekend orgaan dat in eerste aanleg oordeelt over zaken zoals echtscheidingen, misdrijven, geldvorderingen, en de meeste bestuursrechtelijke geschillen. Ook wordt met het begrip rechtbank het gebouw aangeduid waarin de rechtbank zetelt. was van oordeel dat er sprake was van moord in plaats van doodslag. In beginsel kwam het hof tot eenzelfde strafoplegging als de rechtbank. Vanwege de forse overschrijding in hoger beroepHet opnieuw behandelen van een zaak door een hogere rechter. van de redelijke termijn waarbinnen een strafzaak moet worden behandeld, krijgt de verdachte een strafvermindering van 6 maanden.

Femicide

Het hof ziet het handelen van de verdachte als femicide. Vanwege een combinatie van jaloezie, achterdocht, agressie en bezits- en controledrang is de vrouw slachtoffer geworden. Het doden van een vrouw omdat zij haar eigen pad kiest, vormt een serieus maatschappelijk probleem dat zorgt voor grote gevoelens van onveiligheid in de samenleving. Het hof is van oordeel dat het feit van zodanige aard en ernst is dat alleen een langdurige vrijheidsbenemende straf aan de orde kan zijn, ter vergelding van het door de verdachte veroorzaakte onherstelbare leed. Daarnaast dient een forse straf als signaal dat femicide wordt aangepakt.