Advocaten gematigd positief over onafhankelijkheid Europese rechter
Top 5

Advocaten uit het Verenigd Koninkrijk geven rechters met een 9 de hoogste score. Daarna volgen Zweden, Noorwegen en Ierland – allen met een 8,2. Nederland maakt met een 7,7 de top 5 compleet. Daarbij moet wel de kanttekening worden geplaatst dat het aantal Nederlandse respondenten erg laag is (53) en er daarom geen harde conclusies aan dit cijfer kunnen worden verbonden.
Lagere scores
In Hongarije, Griekenland Cyprus en Slowakije zijn advocaten met scores tussen de 5,1 en 5,5 het minst positief over de onafhankelijkheid van de rechtspraak.
Tweeluik
Het vandaag gepresenteerde rapport is het laatste deel van een tweeluik. In het eerste deel werden meer dan 11 duizend rechters middels een enquête (encj.eu) gevraagd naar de mate waarin zij onafhankelijkheid ervaren. Het Europese gemiddelde lag bij deze enquêteZitting waarin de rechter getuigen hoort in een civiele zaak. op een 8,3. Nederland haalt zelfs een 9, rechters geven in ons land aan dat ze zeer onafhankelijk hun werk kunnen doen.
Polen
Voor Polen zijn alleen cijfers van de enquête onder advocaten beschikbaar. De cijfers van rechters ontbreken omdat de KRS, de Poolse Raad voor de rechtspraakDe Raad voor de rechtspraak bestaat sinds 1 januari 2002 en vormt de schakel tussen de minister van Justitie en de gerechten. De Raad heeft als opdracht te bevorderen dat de gerechten hun rechtsprekende taak goed kunnen vervullen., als lid van het ENCJ is geschorst omdat de Poolse rechtspraak niet meer als onafhankelijk wordt gezien van de uitvoerende en wetgevende macht. Poolse advocaten denken dat rechtersbenoemingen vaak op andere gronden gebaseerd zijn dan op ervaring of competentieGeeft aan welke rechter bevoegd is voor welk soort zaak.. Ook geloven ze vaak niet dat de Poolse Raad voor de rechtspraak de onafhankelijkheid van de rechtspraak goed kan beschermen.