Europese Commissie publiceert EU Justice Scoreboard
Nederland scoort hoog op onafhankelijkheid en efficiëntie
Vertrouwen

Nederland scoort ook dit jaar weer hoog op de waargenomen onafhankelijkheid van de rechtspraak. Het vertrouwen dat de samenleving in de rechtspraak heeft, is nog altijd hoog. Ook het vertrouwen van bedrijven is hoog, alhoewel deze score wel gedaald is ten opzichte van vorig jaar. Een daling in het vertrouwen is ook te zien in 14 andere lidstaten.
Doorlooptijden
Verder laat het scoreboard zien dat de doorlooptijden bij zaken in eerste aanlegDe rechterlijke instantie waar de behandeling van een zaak plaatsvindt. De rechtbank is de eerste aanleg, het gerechtshof de tweede aanleg oftewel de hoger-beroepsinstantie (of de Centrale Raad van Beroep, College van Beroep voor het bedrijfsleven of de Afdeling bestuur van de Raad van State)., vooral bij civiel en handel, kort zijn vergeleken met andere Europese landen. Wel is de gemiddelde tijd waarin civiele zaken en handelszaken in Nederland afgedaan worden, gestegen. Deze publicatie betreft veel data uit 2020, het eerste coronajaar. Opvallend is dat veel scores bij efficiëntie en onafhankelijkheid ongunstiger zijn dat in andere jaren. Bijvoorbeeld de gemiddelde tijd die nodig is om een bestuurszaak af te handelen is in eerste aanleg behoorlijk gestegen. Langere doorlooptijden in 2020 waren in de meeste andere lidstaten ook aan de orde.
Digitalisering
Op het gebied van digitalisering zijn er als het aan de Europese Commissie ligt verbeteringen mogelijk. Zo is het in Nederland alleen bij sommige zaaksoorten mogelijk online toegang te hebben om de voortgang van een zaak in te zien. Het is ook niet mogelijk om online een zaak te starten in Nederland, terwijl dat in andere landen wel kan.