Den Haag|

Project Cascade zorgt voor snellere rechtspraak bij Centrale Raad van Beroep

Een andere werkwijze bij de Centrale Raad van BeroepHet opnieuw behandelen van een zaak door een rechter. zorgt ervoor dat ruim een derde van de hoger beroepszaken binnen twaalf maanden wordt afgerond. Bij de gewone procedure is dat ongeveer tien procent. Ook voelen partijen zich beter gehoord en serieus genomen. Dit vergroot het vertrouwen in de procedure. Bovendien ervaren medewerkers meer werkplezier en de zittingscapaciteit wordt efficiënter gebruikt. Dit blijkt uit een evaluatie (pdf, 1 MB) van het project Cascade.

Welke aanpak past het beste?

Het project Cascade begon eind 2023 in de werkstroom Bijstand. Bij deze zaken wordt gestart met een schriftelijke of telefonische intake om de belangen en wensen van partijen te bespreken. Daarna bepaalt een zogenoemd triageproces welke aanpak het beste past bij de zaak. Eddie Bongers, presidentDe voorzitter van een rechtbank, een gerechtshof en van de Hoge Raad heet president. Ook de rechter die een zitting van een rechtbank of hof voorzit, wordt president of voorzitter genoemd. van gerechtshofGerecht dat zaken in hoger beroep behandelt. Nederland kent vier gerechtshoven. Arnhem-Leeuwarden en voorzitter van de regiegroep Innovatie binnen de Rechtspraak, benadrukt het belang van deze aanpak: 'Met Cascade creëren we ruimte voor maatwerk en luisteren we vroegtijdig naar wat partijen echt belangrijk vinden. Dit maakt onze rechtspraak niet alleen sneller, maar ook rechtvaardiger.'

Centrale Raad van Beroep

De Centrale Raad van Beroep oordeelt in hoger beroep over geschillen op het terrein van de sociale verzekeringen, de sociale voorzieningen en ambtenarenzaken. De Centrale Raad van Beroep is een van de vier hoogste bestuursrechters die Nederland kent. De andere drie zijn de Hoge Raad, de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State en het College van Beroep voor het bedrijfsleven.