Europees onderzoek naar betere samenwerking en detentieomstandigheden bij grensoverschrijdende strafzaken
In Europa werken landen nauw samen om criminaliteit over de grens heen aan te pakken. Een belangrijk middel daarvoor is het Europees Aanhoudingsbevel, waarmee personen die verdacht worden van het plegen van een strafbaar feit van het ene naar het andere land worden overgedragen (overgeleverd). Ook kunnen personen die al een gevangenisstraf hebben gekregen met dit middel worden overgedragen. Sinds een uitspraak van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens mogen landen een persoon niet zomaar overdragen als die in het ontvangende land in een gevangenis komt waar de omstandigheden onmenselijk of vernederend zijn.
Detentieomstandigheden
Om te beoordelen of Het overdragen van een persoon aan een ander land om daar voor de rechter te komen of een straf uit te zitten. mogelijk is, wordt eerst gekeken of er algemene problemen zijn met de gevangenissen in dat land. Daarna wordt onderzocht of de persoon zelf gevaar loopt. Het project streeft naar duidelijke, eerlijke en uniforme regels hierover die in de hele Europese Unie op dezelfde manier worden toegepast. Zo kunnen vertragingen, extra kosten en onzekerheid worden voorkomen. Bijvoorbeeld dat een verdachte vanuit Spanje wel wordt overgedragen naar een land met slechte detentieomstandigheden, terwijl Nederland dat niet toestaat, of andersom. Ook wordt onderzocht of er alternatieven zijn om samen te werken zonder dat iemand direct naar de gevangenis hoeft. Gedacht kan worden aan de situatie waarbij de strafzaak wordt overgedragen aan een ander land in plaats van het overdragen van een persoon aan dat land.
Naast het overdragen van personen is het overdragen van de uitvoering van een straf van het ene land naar het andere land een belangrijk middel. Ook daarbij geldt dat voorkomen moet worden dat de al opgelegde straf wordt uitgevoerd onder onmenselijke of vernederende omstandigheden.
Over het Europees onderzoeksproject
Experts uit heel Europa werken nauw samen om ervoor te zorgen dat de uitkomsten van het onderzoek breed toepasbaar en waardevol zijn voor alle EU-landen. Vanuit de Internationale Rechtshulpkamer (IRK) van de Rechtsprekend orgaan dat in eerste aanleg oordeelt over zaken zoals echtscheidingen, misdrijven, geldvorderingen, en de meeste bestuursrechtelijke geschillen. Ook wordt met het begrip rechtbank het gebouw aangeduid waarin de rechtbank zetelt. Amsterdam zijn een senior juridisch adviseur (tevens bijzonder hoogleraar internationaal en Europees strafrecht) en twee rechters van de IRK betrokken bij het project. Het project- U verlaat Rechtspraak.nl, gefinancierd door de Europese Unie, loopt van mei 2026 tot mei 2028. Het doel is de rechten van verdachten beter te beschermen en het vertrouwen tussen landen te versterken. Zo wordt grensoverschrijdende strafrechtelijke samenwerking eerlijker en effectiever.
Meer informatie
Meer weten over het project? Stuur een e-mail - U verlaat Rechtspraak.nlnaar de afdeling Communicatie van de rechtbank Amsterdam.