Drie mannen krijgen gevangenisstraf voor productie van cocaïne
Ook schuldig aan voorbereidingshandelingen voor de productie van cocaïne en het aanwezig hebben van 12 kilogram cocaïne

De mannen waren in april 2025 betrokken bij de productie van cocaïne door werkzaamheden te verrichten in een cocaïnewasserij in een schuur gelegen in Bergharen, gemeente Wijchen en bij voorbereidingshandelingen voor de productie van cocaïne. Ook hadden zij op die locatie ongeveer 12 kilogram cocaïne aanwezig.
Risico’s van cocaïnewasserij
De rechtbankRechtsprekend orgaan dat in eerste aanleg oordeelt over zaken zoals echtscheidingen, misdrijven, geldvorderingen, en de meeste bestuursrechtelijke geschillen. Ook wordt met het begrip rechtbank het gebouw aangeduid waarin de rechtbank zetelt. vindt dat de mannen met hun handelen een bijdrage hebben geleverd aan het faciliteren en het in stand houden van een markt voor cocaïne. Het gebruik van cocaïne is schadelijk voor de volksgezondheid en werkt bij gebruikers verslaving en daarmee gepaard gaande (criminele) problematiek in de hand. De productie van verdovende middelen gaat bovendien vaak gepaard met ernstige criminaliteit en met milieuschade vanwege het chemisch proces van het bewerken van cocaïne. Die milieuschade wordt onder meer veroorzaakt door het illegaal dumpen van de chemische afvalstoffen. De rechtbank wijst ook op de vele risico’s, voor zowel de aanwezigen in de cocaïnewasserij als voor de omwonenden, die het opslaan en bewerken van diverse chemicaliën in een cocaïnewasserij met zich meebrengt, zoals brandgevaar, ontploffingsgevaar en het vrijkomen van giftige dampen.
Procesafspraken
De rechtbank stelt vast dat de mannen vrijwillig en op basis van voor hen voldoende en duidelijke informatie zijn gekomen tot de ondubbelzinnige beslissing om mee te werken aan wat in de procesafspraken is overeengekomen. Zij zijn zich bewust van de rechtsgevolgen van die procesafspraken en de daarmee gepaard gaande afstand van bepaalde verdedigingsrechten. Daarmee is voldaan aan de eisen van een eerlijk proces (artikel 6 EVRM). De rechtbank betrekt hierbij dat de mannen gedurende het proces zijn bijgestaan door hun advocaatRaadsman of raadsvrouw in juridische aangelegenheden. Een advocaat is lid van de Nederlandse Orde van Advocaten.. De rechtbank concludeert dat zij acht kan slaan op de overeengekomen procesafspraken.
EisStrafrecht: Straf die de verdachte volgens de officier van justitie zou moeten krijgen. Civiel recht: wat iemand in een rechtszaak eist van de tegenpartij. in redelijke verhouding tot de ernst zaak
De rechtbank oordeelt dat dat de voorgestelde en overeengekomen straf in redelijke verhouding staat tot de ernst van de zaak. Hierbij overweegt de rechtbank dat het voorstel een efficiënte en voortvarende behandeling dient en een effectieve afdoening van de zaak. Omdat de rechtbank in lijn met de overeenkomst van partijen oordeelt, vloeit daaruit immers in beginsel voort dat het belang bij een behandeling van de zaak in hoger beroepHet opnieuw behandelen van een zaak door een hogere rechter. ontbreekt. Partijen hebben ter terechtzitting aangegeven dat zij zich zullen neerleggen bij een vonnis als de strafoplegging overeenkomt met de daarover gemaakte afspraken. De op te leggen straf kan daarmee onmiddellijk ten uitvoer worden gelegd. De overeenkomst doet daarmee ook recht aan de belangen van de maatschappij.
Financieel gebaar?
In de zaak tegen een van de mannen waren de officier van justitieEen officier van justitie is een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie in de rechtszaal. De officier van justitie is verantwoordelijk voor het opsporen en vervolgen van strafbare feiten. De officier beslist of iemand voor de rechter moet komen en eist een straf als de verdachte schuldig is. en de verdediging één maand meer celstraf overeengekomen, omdat deze man in tegenstelling tot de andere mannen voorafgaand aan de terechtzitting geen ‘financieel gebaar’ had gemaakt voor de kosten van het opruimen van de gevaarlijke stoffen. De rechtbank vindt dit niet redelijk, omdat zijn rol niet in wezenlijke mate afwijkt van de rol van de anderen en met hem in het kader van de maatregel kostenverhaal dezelfde afspraak is gemaakt betreffende de te betalen som. Ook hij krijgt daarom een celstraf van 32 maanden.
MaatregelEen maatregel kan worden opgelegd na het begaan van een strafbaar feit. Er kunnen maatregelen worden opgelegd in plaats van een straf of naast een straf. Voorbeelden zijn: terbeschikkingstelling (tbs), plaatsing in een psychiatrisch ziekenhuis, ontneming van wederrechtelijk verkregen voordeel, onttrekking van voorwerpen aan het verkeer. kostenverhaal
In de Overeenkomst procesafspraken is ook opgenomen dat de totale kosten voor het opruimen van de gevaarlijke stoffen die zijn aangetroffen op de productielocatie ruim 23 duizend euro bedragen en dat deze kosten evenredig worden verdeeld over alle betrokkenen. De rechtbank acht dit een eerlijke verdeling, mede gelet op het feit dat partijen dit zijn overeengekomen, dat deze kosten daadwerkelijk zijn gemaakt en dat alle betrokkenen aan die kosten hebben bijgedragen. Daarom moeten de mannen ieder een bedrag van 4,5 duizend euro betalen voor deze kosten.
Geen procesafspraken met andere verdachteIemand over wie aanwijzingen bestaan dat hij mogelijk een strafbaar feit heeft gepleegd. De wet spreekt over "een redelijk vermoeden van schuld". Een verdachte wordt pas dader genoemd nadat hij is veroordeeld.
Een vierde man die procesafspraken maakte met het Openbaar MinisterieValt onder het ministerie van Justitie. Geeft leiding aan het opsporingsonderzoek van de politie en vervolgt de verdachten. trok zijn medewerking daaraan tijdens de terechtzitting weer in. Zijn zaak zal op een later moment alsnog door de rechtbank inhoudelijk worden behandeld, net als de zaak tegen een vijfde verdachte die niet tot overeenstemming kwam met het Openbaar Ministerie.