's-Hertogenbosch|

Celstraf voor man die tientallen vernielingen aanrichtte in Rosmalen en 's-Hertogenbosch

De rechtbank Oost-Brabant heeft een 32-jarige man veroordeeld voor tientallen vernielingen. In één nacht vernielde hij tientallen autoruiten, betaalautomaten en tankstations in Rosmalen en ‘s-Hertogenbosch.

De vernielingen vonden plaats in de nacht van donderdag 5 op vrijdag 6 oktober 2023. Op camerabeelden was steeds dezelfde man te zien die voorbij fietste met een breekijzer/koevoet in zijn hand. Al fietsend sloeg hij autoruiten in, sloeg hij displays van pin-, geld- en betaalautomaten kapot en tikte hij de ruiten van tankstations in. Bij de politie kwamen er ruim 100 aangiftes binnen.

Schakelbewijs

Bij een groot aantal vernielingen heeft de rechtbankRechtsprekend orgaan dat in eerste aanleg oordeelt over zaken zoals echtscheidingen, misdrijven, geldvorderingen, en de meeste bestuursrechtelijke geschillen. Ook wordt met het begrip rechtbank het gebouw aangeduid waarin de rechtbank zetelt. gebruik gemaakt van schakelbewijs omdat de manier waarop de vernielingen zijn gepleegd op essentiële punten grote overeenkomsten vertoont. Daarmee konden ook vernielingen waarbij er alleen maar een aangifte was, bewezen worden verklaard. Bovendien heeft tijdens een van de zittingen in januari 2024 de verdachte bekend dat hij een groot aantal van de vernielingen pleegde. Zijn advocaat gaf aan dat er aan deze bekentenis geen waarde mag worden gehecht. Het gaat weliswaar om een globale verklaring, maar volgens de rechtbank kan ook op grond daarvan wel worden vastgesteld dat de verdachte de vernielingen pleegde.

Slooptocht

De rechtbank oordeelt dat de verdachteIemand over wie aanwijzingen bestaan dat hij mogelijk een strafbaar feit heeft gepleegd. De wet spreekt over "een redelijk vermoeden van schuld". Een verdachte wordt pas dader genoemd nadat hij is veroordeeld. zich dus schuldig maakte aan een groot aantal vernielingen van met name autoruiten. Er was die bewuste nacht sprake van een ware slooptocht waarbij er bijzonder veel overlast en schade werd veroorzaakt. Uit het handelen van de verdachte spreekt een minachting voor andermans eigendom.

De rechtbank is het met de officier van justitieEen officier van justitie is een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie in de rechtszaal. De officier van justitie is verantwoordelijk voor het opsporen en vervolgen van strafbare feiten. De officier beslist of iemand voor de rechter moet komen en eist een straf als de verdachte schuldig is. en de advocaat van de verdachte eens dat een gevangenisstraf gelijk aan de duur van het voorarrest (272 dagen) in dit geval passend en geboden is. Naast deze celstraf moet hij een schadevergoeding van in totaal 10.116,80 euro betalen aan de benadeelde partijen.