Man veroordeeld voor verkeersfout waarbij fietser om het leven kwam
De man wilde in januari 2018 met zijn auto een kruising in Eindhoven oprijden en verleende daarbij geen voorrang aan een fietser. De vrouw liep ernstig letsel op door het ongeval en overleed een week later aan haar verwondingen.
De man erkende dat hij weliswaar geen voorrang verleende, maar hij verklaarde wel alles te hebben gedaan wat in zijn macht lag om een ongeval te voorkomen. Hij zou niet te hard hebben gereden, remde bij het naderen van de kruising, was naar eigen zeggen alert en paste zijn verkeersgedrag aan aan de plaatselijke omstandigheden. Hij vindt daarom dat hij geen straf zou moeten krijgen.

Volgens de rechtbankRechtsprekend orgaan dat in eerste aanleg oordeelt over zaken zoals echtscheidingen, misdrijven, geldvorderingen, en de meeste bestuursrechtelijke geschillen. Ook wordt met het begrip rechtbank het gebouw aangeduid waarin de rechtbank zetelt. blijkt uit de bewijzen dat er sprake was van een verkeersfout. De man verzuimde namelijk voorrang te verlenen aan de fietser. Van ander verwijtbaar verkeersgedrag is geen sprake. Zo bleek uit onderzoek van de politie onder meer dat de man op het moment van de botsing niet harder reed dan de toegestane maximumsnelheid van 50 km/uur.
Over de situatie ter plaatse oordeelt de rechtbank dat er verkeersborden aanwezig waren die aangeven dat fietsers op de kruising voorrang hebben. Ook waren er haaientanden en een verkeersdrempel op de weg. Van andere bijzonderheden is de rechtbank niet gebleken. Wel vindt de rechtbank het aannemelijk dat de onoverzichtelijkheid van de kruising aan het ontstaan van het ongeval heeft bijgedragen. Dit betekent echter niet dat de man geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Juist die onoverzichtelijkheid van de situatie had voor hem reden moeten zijn de kruising extra behoedzaam te naderen. Volgens de rechtbank heeft de man er dan ook niet alles aan gedaan om het ongeval te vermijden. Hij krijgt daarom een straf opgelegd.
Omdat de verdachteIemand over wie aanwijzingen bestaan dat hij mogelijk een strafbaar feit heeft gepleegd. De wet spreekt over "een redelijk vermoeden van schuld". Een verdachte wordt pas dader genoemd nadat hij is veroordeeld. alleen een voorrangsfout heeft gemaakt en zich voor het overige aan de verkeersregels heeft gehouden, is hij enkel veroordeeld voor het veroorzaken van gevaar op de weg. Hij is vrijgesproken van het zwaardere delict ‘dood door schuld in het verkeer’.
De rechtbank heeft er bij het bepalen van de straf rekening mee gehouden dat de man de verkeersveiligheid in gevaar bracht door geen voorrang te verlenen. Hierdoor werd een ernstig verkeersongeluk veroorzaakt, waardoor een vrouw zeer ernstig letsel opliep en uiteindelijk overleed. De nabestaanden is hiermee onherstelbaar leed aangedaan. Daarnaast houdt de rechtbank rekening met het strafbladVermelding in het strafregister dat aantekeningen bevat over de keren dat iemand in het verleden verdacht werd van strafbare feiten (met name misdrijven) en over de afloop daarvan (sepot, vrijspraak, veroordeling). van de man. Hij is eerder veroordeeld voor rijden onder invloed en voor een aanzienlijke snelheidsovertreding. Verder weegt in strafmatigende zin mee dat de gevolgen van het ongeluk ook de man hebben aangegrepen en dat hij oprecht berouw heeft getoond. Ook vond er mediationAlternatieve methode om geschillen buiten de rechter om op te lossen. Wordt ook alternatieve geschilbeslechting genoemd. plaats tussen de man en de zoon van het slachtoffer.