Extra toelage voor DJI-medewerker die verhoogd risico loopt en zware beschermingsmiddelen moet dragen

Foto: zittingszaal rechtbankRechtsprekend orgaan dat in eerste aanleg oordeelt over zaken zoals echtscheidingen, misdrijven, geldvorderingen, en de meeste bestuursrechtelijke geschillen. Ook wordt met het begrip rechtbank het gebouw aangeduid waarin de rechtbank zetelt. Rotterdam | Fotograaf: Edward Loomans
Waar gaat de zaak over?
De DJI-medewerker (‘eiserDegene die een civiele dagvaardingsprocedure of een bestuursrechtelijke procedure begint.’) is transportbegeleider bij de Landelijke Bijzondere Bijstandseenheid (LBB). Zijn werk bestaat uit het vervoer van onder meer tbs-patiënten, arrestanten en gedetineerden. Ook wordt hij ingezet bij calamiteiten en zoekacties in justitiële inrichtingen. Daarnaast beveiligt hij zowel het voorterrein als de omtrek van de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) van de Penitentiaire InrichtingGevangenis of huis van bewaring. Vught.
Afhankelijk van de operationele inzet dragen LBB’ers beschermingsmiddelen en wapens, zoals een kogel- en steekwerend veiligheidsvest, handwapens, een wapenstok en soms een mitrailleur. Hoe gevaarlijker het werk, hoe zwaarder het vest.
Vanaf juni 2020 hebben leden van de LBB aan hun management laten weten dat zij recht hebben op de toelage bezwarende omstandigheden. Dat is een extra maandelijkse uitkering voor het werken in bijvoorbeeld een erg stinkende of zeer lawaaiige omgeving, het verplicht dragen van beschermingsmiddelen die het werk belemmeren of het lopen van een verhoogd risico op overlijden of invaliditeit.
In antwoord op een brief van eiser en 94 collega’s laat de werkgever in mei 2024 weten dat de medewerkers niet in aanmerking komen voor een toelage voor deze bezwarende omstandigheden. De werknemer start vervolgens een zaak tegen zijn werkgever, het ministerie van JustitieVerzamelnaam voor functies die zich binnen de overheid bezighouden met de handhaving van het recht. en Veiligheid.
Kogelwerend vest
Tussen partijen is discussie over de frequentie waarmee eiser zijn werk onder bezwarende omstandigheden moet doen. Werkgever spreekt niet tegen dat eiser gemiddeld vijf tot zes diensten per maand heeft bij de PI Vught. Werkgever weerspreekt ook niet dat eiser zijn werk dan moet doen met een bivakmuts op, een 20 kilo zwaar kogelwerend vest aan en bewapend is met een semiautomatisch machinepistool.
Werkgever wijst op haar beurt naar dat deel van de cao waarin staat dat werkgever jaarlijks afspreekt met de vakbonden bij welke functies sprake is van bezwarende omstandigheden en de functies die op een functielijst worden opgenomen. Werkgever is van mening dat nu de functie van eiser niet op de functielijst staat, eiser niet voor de toelage in aanmerking komt.
Beslissing
Uit de stellingen van partijen over en weer is duidelijk dat werkgever en werknemer het er op zich over eens zijn dat werknemer als medewerker LBB gedurende tenminste een deel van de tijd zijn werk moet doen onder twee bezwarende omstandigheden. Hij moet zijn werk doen met beschermende kleding en middelen gebruiken die hem in zijn werk belemmeren. Daarnaast loopt hij vanwege zijn werk of werkomstandigheden een verhoogd risico op invaliditeit of dood.
De werkgever weerspreekt onvoldoende dat eiser zijn werk meer dan incidenteel onder bezwarende omstandigheden moet uitvoeren. Hetzelfde geldt voor tenminste een deel van de collega’s van werknemer bij de LBB. In deze situatie heeft werknemer op grond van de cao recht op een toelage.
De kantonrechterDe kantonrechter behandelt zowel civiele zaken als strafzaken. Het is een alleensprekende rechter die zaken als overtredingen uit het strafrecht, arbeidszaken, huurzaken en zaken onder de € 25.000,- behandelt. Vroeger was het kantongerecht een apart gerecht naast de rechtbanken, gerechtshoven en de Hoge Raad. De kantongerechten zijn opgegaan in de rechtbanken. De term 'kantonrechter' is blijven bestaan. veroordeelt werkgever om de functie van medewerker LBB, met het takenpakket van eiser binnen de Dienst Justitiële Inrichtingen binnen vier maanden op de functielijst te zetten. De werknemer heeft recht op een vergoeding voor bezwarende werkomstandigheden. Afhankelijk van het aantal bezwarende omstandigheden en de frequentie ervan varieert deze van € 43,41 tot en met € 130,22 als extra maandelijkse toelage.