Laden...

Kinderen krijgen stem in beroepsprocedure afgewezen verblijfsaanvraag

Dit is een afdruk van een pagina op Rechtspraak.nl. Kijk voor de meest actuele informatie op Rechtspraak.nl (http://www.rechtspraak.nl). Deze pagina is geprint op 01-01-1970.

Skip Navigation LinksRechtbank Amsterdam > Nieuws > Kinderen krijgen stem in beroepsprocedure afgewezen verblijfsaanvraag
Amsterdam, 25 juni 2025

De rechtbank Amsterdam is een pilot gestart waarin kinderen worden gehoord in beroepsprocedures over verblijfsaanvragen waarin zij betrokken zijn. Daarbij kan het onder meer gaan over de afgewezen verblijfsaanvraag van het kind of die van de ouder die de aanvraag indiende vanwege de band met het kind.

Uit artikel 12 van het Internationaal Verdrag inzake de Rechten van het Kind (IVRK) volgt dat een kind het recht heeft zijn stem te laten horen in procedures waarbij de uitkomst voor hem van belang is. Team bestuursrecht van de rechtbank Amsterdam wil in haar procedures meer aandacht besteden aan dit kinderrecht. Het team vindt het van belang om kindgesprekken te voeren, zodat beter rekening gehouden kan worden met de mening van het kind in een zaak.

Tijdens de pilot- die loopt van 1 maart tot 1 december 2025 - gaat de rechter op zitting niet alleen in gesprek met de ouder(s) over de afgewezen verblijfsaanvraag, maar ook op kindvriendelijke wijze met betrokken kinderen van 8 jaar en ouder. Vanaf deze leeftijd kan een kind begrijpen waar het geschil – dat voorligt bij de rechtbank -  over gaat. De minderjarige ontvangt, in zogenaamde 8 EVRM- en/of Chavez-Vilchez-zaken, van de rechtbank een brief waarin hij/zij geïnformeerd wordt over zijn recht om door de rechter gehoord te worden. 

Om de minderjarigen voor te bereiden op het kindgesprek is een speciale video gemaakt met uitleg over hoe het gesprek met de rechter gaat. Bekijk de video hier.


Uitspraken